Hogyan készült... (1)
- Laszlo Szerenyi
- 2016. júl. 25.
- 2 perc olvasás
Ebben a sorozatban egy-egy fotóval kapcsolatban fogom leírni, hogy milyen eszközök, beállítások és utómunka használatával készült, és minden esetben meg fogom mutatni az eredeti, módosítatlan fotót is (Mindig RAW-ban fényképezek, tehát a módosítatlan fotó a RAW konverter alapbeállításaival exportált jpg képet jelenti). Remélem, hogy a leírás hasznos lesz azoknak, akik most ismerkednek a fotózással, és biztos vagyok benne, hogy a fotók átgondolása nekem is segíteni fog a tudatos fotózás fejlesztésében.
Elsőként erről a fotóról fogok írni:
Helyszín és körülmények:
Capo Rosso őrtorony, Korzika
Egy éjszakát hálózsákokban a fotón is látható őrtoronyban töltöttünk. A torony mindentől távol, a tengerbe mélyen benyúló keskeny félsziget csúcsán található, itt készült a fotó (illetve fotók) éjfél körül. A Hold pont a hátam mögül világította meg a tornyot, mesterséges világításra nem volt szükség.
Eszközök:
Nikon D610,
Samyang 12mm f/2.8 ed as ncs fisheye,
állvány, távkioldó, iránytű.
Gép beállításai:
Nem volt igazán sötét, elég erősen világított a Hold, így néhány próbakép után a következő értékeket állítottam be manual módban: f/3.5, ISO1250, 25 sec. A próbaképek alapján kézzel állítottam élességet is. 30 darab fotó készült azonos beállításokkal, közvetlenül egymás után, a teljes művelet majdnem 15 percig tartott.
A Föld forgása miatt kialakuló körök középpontja a sarkcsillag, tehát az állványon lévő gépet úgy próbáltam elhelyezni, hogy a torony és az iránytűvel meghatározott északi irányban lévő sarkcsillag helyes kompozíciót alkosson, de persze az eredményt a helyszínen egyáltalán nem tudtam ellenőrizni. A csillagkörök csak itthon, a 30 fotó egyesítésekor váltak láthatóvá. Az objektív nagyon nagy látószöge (átlóban 180 fok) miatt látható ilyen sok kör az égen.
Ez volt az első ilyen jellegű fotóm, nem voltam biztos az eredményben, ezért nem akartam több időt rászánni. Utólag átgondolva jobb lett volna több képet csinálni, valahol 50 és 100 között lehet az ideális mennyiség.
Utómunka:
A 30 fotó egyike eredeti, módosítatlan formában itt látható:
A többi fotó is pontosan ugyanilyen, csak a csillagok vándoroltak lassan arrébb rajtuk a Föld forgásának megfelelően. Az utómunka annyiból állt, hogy a TIFF-be exportált 30 fotót Photoshopban layerekre tettem és az összes layer átlátszóságát "Lighten"-re változtattam. Ezzel váltak láthatóvá a csillagkörök, viszont a torony és az előtér változatlan maradt. Ezen kívül az egyesített képen külön az előtérre és a csillagokra némi kontraszt és fényesség beállítás, a teljes képre pedig zajszűrés és élesítés következett, így készült el a fent látható végleges kép.
Comments